
Vautmans en Cassart zien kansen in EU-meststoffenstrategie, maar vragen snelheid en ambitie
19 mei 2026Straatsburg – Het Europees Parlement en de EU-lidstaten hebben een compromis bereikt over de uitvoering van de EU-VS handelsdeal die vorige zomer in Turnberry werd gesloten. Het akkoord moet meer stabiliteit brengen in de trans-Atlantische handelsrelatie en bevat bijkomende garanties om Europese bedrijven te beschermen tegen nieuwe Amerikaanse tarieven. In juni wordt het compromis nog ter goedkeuring voorgelegd aan het Europees Parlement tijdens de plenaire stemming.
Europees Parlementslid Hilde Vautmans (Renew Europe, Anders) reageert tevreden op het akkoord: “De onderhandelingen hebben lang aangesleept, onder meer door de dreigingen van president Trump aan het adres van Groenland en de voortdurende onzekerheid rond nieuwe tarieven. Ik ben opgelucht dat het akkoord nu uiteindelijk toch binnen handbereik ligt en dat een handelsoorlog van de baan lijkt. De trans-Atlantische economie is immers de grootste handelsrelatie ter wereld.”
Vautmans benadrukt dat het Parlement de voorbije maanden bewust bijkomende garanties voor Europa heeft afgedwongen: “Europese bedrijven hebben nood aan voorspelbaarheid en rechtszekerheid. De VS kan niet onderhandelen en tegelijk blijven dreigen met nieuwe tarieven. Het Parlement heeft er daarom voor gezorgd dat Europa sneller kan reageren wanneer Trump opnieuw economische druk overweegt. Het compromis bevat onder meer strengere opschortingsclausules, safeguard-mechanismen en de mogelijkheid om maatregelen te nemen wanneer de Verenigde Staten hun engagementen niet naleven of wanneer Europese sectoren schade ondervinden door een sterke toename van Amerikaanse invoer.”
“Met dit compromis gaan we verder dan het oorspronkelijke politieke akkoord en slagen we er ook in om vóór de deadline van president Trump van 4 juli tot een akkoord te komen. Dat betekent echter niet dat we de dreigementen van de voorbije maanden zijn vergeten. Integendeel: met dit akkoord creëren we meer stabiliteit voor Europese bedrijven, zonder blind te vertrouwen op politieke goodwill in Washington”, besluit Vautmans.



