
€1,6 miljoen Europese steun voor ontslagen Tupperware-werknemers in Aalst
11 maart 2026Straatsburg – Vandaag heeft het Europees Parlement twee dossiers aangenomen: we roepen de Commissie en de lidstaten op om dringend werk te maken van een gemeenschappelijke defensiemarkt en om actie te ondernemen voor belangrijke EU-defensieprojecten. ‘Buy European’ moet ons uitgangspunt zijn. Hilde Vautmans en Reinier van Lanschot (Volt) gaan een stapje verder en strijden gezamenlijk voor een Europees leger.
Hilde Vautmans (Renew Europe, Anders.) en Reinier van Lanschot (Greens/EFA, Volt) reageren: “Als Europa zichzelf echt wil kunnen verdedigen, moeten we zorgen voor een echte Europese defensie-industrie. De lidstaten moeten uit hun defensieburcht kruipen en meer samenwerken. Dat is ook wat 80% van de Europeanen vraagt.”
De lidstaten onderhandelen apart, ze kopen apart, ze produceren apart, en die inefficiëntie kost ons 57 miljard euro per jaar. Het is een gevaarlijke traditie, want zo blijven we afhankelijk van andere landen voor onze defensie. Trump bepaalt vandaag mee hoe kwetsbaar we internationaal zijn. Ons geld moet naar Europese jobs en onze industrie gaan: resoluut ‘Buy European. Onze aanbestedingen moeten sneller voor nieuwe technologieën zoals drones.”, aldus Vautmans.
“Het Europees Parlement heeft duidelijke prioriteiten naar voren geschoven. Nu is het tijd voor de lidstaten om te handelen. Laten we samen Europese satellieten en andere complexe systemen kopen, onderhouden en gebruiken, en eindelijk werk maken van een eigen defensie-industrie en van een Europees leger. Alleen zo wordt Europa geopolitiek volwassen”, volgens Vautmans en van Lanschot.
“Een Europees leger is geen vergezicht, we zien het al op kleine schaal gebeuren. Vorige week was ik op de Vliegbasis in Eindhoven, waar nu al via een multinationale tanker-en transportvliegtuig eenheid allerlei landen met elkaar samenwerken. Landen delen capaciteit, kosten en verantwoordelijkheid. Wat in Eindhoven kan, kan in heel Europa. We moeten alleen groter durven denken. De EU zelf moet militaire eenheden kunnen besturen. Dat bespaart geld en verhoogt effectiviteit op het slagveld,”besluit van Lanschot.



