
Europees Parlement zet handelsdeal met VS naar zijn hand: “Europa is geen boksbal”
15 juni 2026Brussel – Aan de vooravond van de NAVO-top in Ankara roepen Europarlementsleden uit het European Defence Union Network (EDUMEP) de Europese leiders op om van hogere defensie-uitgaven ook echte militaire slagkracht te maken. In een gezamenlijke verklaring vragen leden uit de EVP, S&D, Renew Europe en de Groenen om versneld werk te maken van een Europese Defensie-unie.
Europees Parlementslid Hilde Vautmans (Renew Europe, Anders), medeoprichtster van het European Defence Union Network (EDUMEP): “De NAVO blijft de hoeksteen van onze collectieve veiligheid. Maar een sterk bondgenootschap vraagt ook een sterke Europese pijler. Een Europese Defensie-unie is geen alternatief voor de NAVO, maar de beste garantie dat de NAVO ook in de toekomst geloofwaardig blijft.”
“Als Europa echt meer verantwoordelijkheid wil opnemen, moeten we drie dingen doen. We moeten sneller politieke beslissingen kunnen nemen wanneer onze veiligheid wordt bedreigd, een sterke Europese commandostructuur uitbouwen en samen investeren in strategische capaciteiten zoals luchtverdediging, tankvliegtuigen en satellietsystemen. Alleen zo bouwen we stap voor stap aan een echte Europese Defensie-unie en uiteindelijk aan een Europees leger dat onze veiligheid kan garanderen.”
Vautmans vervolgt: “We kunnen niet blijven hopen dat de Verenigde Staten alle strategische capaciteiten blijven leveren. Europa moet zelf verantwoordelijkheid opnemen. Dat maakt ons niet alleen sterker, maar maakt ook de NAVO sterker. De vraag is niet langer hoeveel we uitgeven aan defensie. De vraag is waaraan we dat geld uitgeven. Europese belastingmiddelen moeten leiden tot gezamenlijke Europese capaciteiten die onze veiligheid echt versterken.”
Tot slot roept Vautmans de Europese leiders op om van de top in Ankara een echt keerpunt te maken: “Laten we niet wachten tot oorlog ons dwingt om samen te werken. Als Europa vandaag investeert in gezamenlijke defensie, voorkomen we dat we morgen de prijs betalen van onze verdeeldheid.”
Lees hier de volledige gezamenlijke verklaring van het European Defence Union Network (EDUMEP) hier:



