
Europees Parlement: democratie blijft het toegangsticket tot Europa voor Turkije
17 juni 2026Straatsburg – Drugshandel, witwassen en betaald worden om geweld te plegen: het overkomt kinderen van amper 12 jaar in de EU. We moeten dit voorkomen en beëindigen.
Europees Parlementslid Hilde Vautmans (Renew Europe, Anders) is tevreden met de resolutie: “De prioriteit van Europa moet glashelder zijn: spoor de rekruteerders op, ontmantel de criminele netwerken en behandel uitgebuite kinderen als slachtoffers, niet als de breinen achter de georganiseerde misdaad. Preventiemaatregelen moeten vooropstaan en de EU-wetgeving voor onlineplatforms moet strikt worden gehandhaafd.
De resolutie roept op tot gezamenlijke onderzoeken door Europol en Eurojust, gericht op de rekruteerders en de leiders van de netwerken. Het doel is eenvoudig: voorkomen dat criminele bendes kinderen rekruteren, de netwerken daarachter oprollen en ervoor zorgen dat elk uitgebuit kind wordt beschermd in plaats van vervolgd.
Met concrete maatregelen dringt het Europees Parlement er bij de Europese Commissie op aan om de rekrutering van kinderen op te nemen in de komende wetgeving rond georganiseerde misdaad. Daarnaast vraagt het Parlement om de Digital Services Act volledig te handhaven tegen platforms die worden gebruikt om minderjarigen te rekruteren, en om de Digital Fairness Act te gebruiken om resterende lacunes te dichten. Het Parlement roept ook op om bestaande, op bewijs gebaseerde preventiemodellen op te schalen, zoals het EU-UNODC-programma Protecting Futures, dat doeltreffend is gebleken in fragiele en door conflicten getroffen contexten. De concrete maatregelen lees je hier.
“De georganiseerde misdaad heeft de oorlog verklaard aan onze kinderen. Terwijl bendeleiders zich in de schaduw verschuilen, rekruteren zij kinderen om hun vuile werk op te knappen. Minderjarigen zijn inmiddels betrokken bij meer dan 70 % van de activiteiten op illegale markten, aangewakkerd door 821 criminele netwerken met een hoog risico die in heel Europa actief zijn. Ik blijf ervoor pleiten dat kinderen worden behandeld als slachtoffers, niet als criminelen. Elke keer dat een uitgebuit kind voor de rechter belandt terwijl de bendeleider vrijuit gaat, wint de georganiseerde misdaad,”aldus Vautmans.



